Linux Tail Command چیست (آشنایی کامل در 2 دقیقه !)

تصویر سامان ملک پور
سامان ملک پور
در ابتدا از سرویس های وبلاگ شروع کردم سال 1393 و وقتی علاقه خودم رو به این زمینه دیدم بیشتر به روی طراحی وبسایت وقت گذاشتم و تونستم در زمینه طراحی و بهینه سازی وبسایت سایت تخصص کافی کسب کنم ولی برای من کافی نبود و در ادامه به سمت شبکه های اجتماعی و بهینه سازی موتورهای جست و جو رفتم و مهارت کافی در این زمینه رو کسب کردم و از سال 1401 به طور متمرکز به روی بحث تبلیغات ، هک رشد و MBA مطالعه میکنم و این مسیری هستش که من ازش لذت میبرم و پایانی نداره ....

آنچه در این مطلب می‌خوانید :

Linux Tail Command یک ابزار خط فرمان است که آخرین قسمت محتوای فایل را نمایش می دهد. همچنین می توانید آن را با یک یا چند دستور لینوکس ترکیب کنید تا خروجی استاندارد تولید کنید.

عملکرد اصلی Linux Tail Command نظارت بر فایل های گزارش و به روز رسانی لحظه ای یک یا چند فایل را آسان تر می کند. استفاده از آن در صورت ترکیب با دستورات دیگر گسترش می یابد – از جمله، اما نه محدود به، مرتب سازی و حذف فایل ها بر اساس معیارهای خاص.

این مقاله نحوه عملکرد Linux Tail Command و کاربردهای واقعی آن را از طریق مثال های عملی پوشش می دهد. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه از آن با دستورات دیگر برای مدیریت بهتر فایل استفاده کنید.

برای استفاده از سرویس های لینوکس با توان پردازش بالا ما به شما خرید سرور مجازی گیم ایران را پیشنهاد می‌دهیم. شما با استفاده از این نوع سرویس ها توانایی های فراتر از حالت ویندوز و دیگر حالات را در اختیار خواهید داشت !

درک دستور Tail Command Syntax

دستور  tail لینوکس بخشی از Coreutils GNU است که به فلسفه یونیکس پایبند است. هدف اصلی آن نمایش آخرین قسمت یک فایل از طریق ورودی استاندارد است. کاربران می توانند تعداد خطوط نمایش داده شده را با تعیین تعداد در نحو سفارشی کنند.

در اینجا یک دستور اصلی Linux Tail Commandبه نظر می رسد:

				
					tail [file_name]

				
			

این دستور می تواند چندین گزینه داشته باشد که هر کدام اهداف متفاوتی دارند. در زیر برخی از محبوب ترین گزینه های فرمان به همراه عملکردهای آنها آمده است:

  • -c (–bytes) ‒ آخرین تعداد بایت داده را خروجی می دهد.
  • -n (– خطوط) ‒ تعداد خطوط نشان داده شده را محدود می کند.
  • -f (–follow) ‒ نظارت بر فایل‌ها برای تغییرات.

و همینطور؛

  • -v (–-verbose) ‒ نام فایل را قبل از داده چاپ می کند.
  • -q (– آرام، – بی‌صدا) ‒ نام فایل را قبل از چاپ داده‌ها حذف می‌کند.
  • -version ‒ اطلاعات نسخه دم را نمایش می دهد.

 

نحوه استفاده از Tail Command در لینوکس

اکنون که می‌دانید دستور دم لینوکس چگونه کار می‌کند، می‌خواهیم استفاده از آن را با چندین گزینه فرمان و برنامه‌های واقعی آن‌ها بررسی کنیم.

تعیین تعداد خطوط برای فرمان دم
همانطور که در بالا ذکر شد، دستور tail ده خط آخر یک فایل را به طور پیش فرض نشان می دهد. برای نمایش تعداد مشخصی از خطوط، باید آن را با گزینه -n جفت کنید.

				
					tail -n [number_of_lines] [file_name]

				
			

در اینجا مثالی از نحوه استفاده از گزینه فرمان خطوط برای خروجی دو خط آخر یک فایل آورده شده است:

				
					tail -n 2 mynote.txt

				
			
Linux Tail Command آموزش و نحو استفاده

نکته حرفه ای
با جایگزینی قسمت “-n [تعداد_خطوط]” با “-[تعداد_خطوط]” همان نتیجه را نشان می‌دهد.

تعیین تعداد بایت در Linux Tail Command:

در Linux Tail Command با استفاده از گزینه -c می توانید آخرین تعداد بایت فایل مشخص شده را نمایش دهید. همچنین برای هدف قرار دادن فایل‌های با اندازه معمولی حاوی مجموعه کاراکترهای ASCII، که در آن یک کاراکتر برابر با یک بایت است، مفید است. به شرح ذیل می توانید آن را به این گونه استفاده نمائید !

				
					tail -n 2 mynote.txt
				
			

مثال زیر 50 بایت آخر فایل mynote.txt را خروجی می دهد:

				
					tail -c 50 mynote.txt

				
			
Linux Tail Command آموزش و نحو استفاده

مرتب سازی با Linux Tail Command
ترکیب های مختلفی از دستورات با دستور tail برای مرتب سازی داده ها بسته به نیاز شما وجود دارد.

به عنوان مثال، جفت کردن آن با دستور list (ls) و گزینه های -t و -l به شما امکان می دهد فایل ها یا دایرکتوری هایی را با قدیمی ترین زمان های اصلاح فهرست کنید. برای تعیین تعداد خطوط نمایش داده شده از گزینه -n استفاده کنید.

				
					ls -tl | tail -n [number_of_lines]

				
			
| HelixGame | هلیکس گیم

تطبیق دستور tail با دستور sort و گزینه -M خروجی دستور ls را بر اساس ماه ایجاد به ترتیب صعودی مرتب می کند.

				
					ls -tl | sort -M | tail -n [number_of_lines]


				
			
آموزش استفاده از Linux Tail Command

برای مرتب کردن خروجی به ترتیب معکوس، از دستور tail با گزینه -r استفاده کنید.

				
					tail -n [number_of_lines] [file_name] | sort -r


				
			

نظارت بر یک فایل برای تغییرات
گزینه tail -f به شما امکان می دهد ده خط آخر فایل را مشاهده کنید. این گزینه برای ردیابی فایل های گزارش به صورت بلادرنگ مفید است زیرا این دستور زمانی که داده های جدیدی به همان فایل اضافه می شود به روز می شود.

اگر فایل اصلی تغییر کند، هدر نشان می دهد که کدام خطوط تغییر کرده اند.

				
					tail -f [file_name]


				
			
Linux Tail Command چیست و چطور باید استفاده کرد از آن

استفاده از دستور Linux Tail Command برای چندین فایل
مثال قبلی نحوه استفاده از دستور tail را برای یک فایل نشان داده است. اگر می‌خواهید داده‌های چند فایل را به‌طور هم‌زمان خروجی بگیرید، همه نام‌های فایل را در خط فرمان به صورت زیر فهرست کنید:

				
					tail [option] [file_name_1] [file_name_2] [file_name_3]


				
			

هنگام اجرای دستور tail، خط هدر نام هر فایل را نمایش می دهد. این عمل هنگام مشاهده چندین فایل اعمال می شود. از گزینه -q برای فعال کردن حالت آرام استفاده کنید و این هدر را حذف کنید.

 

				
					tail -q [file_name]


				
			
| HelixGame | هلیکس گیم

نحوه استفاده از فرمان Head همراه با Linux Tail Command
مانند دستور tail، دستور head لینوکس نیز عضوی از بسته ابزارهای اصلی گنو است و نتیجه را در خروجی استاندارد می نویسد. تنها تفاوت این است که دستور head اولین خطوط یک یا چند فایل را چاپ می کند.

ترکیب دستورات سر و دم به شما این امکان را می دهد که یک بخش خاص را از یک فایل خروجی بگیرید. ابتدا از دستور head برای استخراج اولین خطوط از یک فایل استفاده کنید. سپس داده ها را به عنوان ورودی به دستور tail وارد کنید، که آخرین خطوط را از آن بخش خاص نمایش می دهد.

مثال زیر نحوه استفاده از دستورات head و tail را به طور همزمان برای نمایش ده خط آخر 20 خط اول از فایل متنی mynote.txt نشان می دهد:

				
					head -n 20 mynote.txt | tail -10


				
			

برای استخراج بخشی که از یک شماره خط مشخص شروع می شود، یک علامت منفی به مقدار -n اضافه کنید. در اینجا نحوه خروجی خطوط با شروع از خط پنجم آمده است:

				
					head -n -5 mynote.txt | tail -10


				
			

جمعبندی Linux Tail Command:

Linux Tail Command یک ابزار مفید خط فرمان است که مدیریت فایل را بهبود می بخشد. Linux Tail Command آخرین خطوط محتوای فایل را از یک یا چند فایل متنی چاپ می کند، که برای نظارت بر فایل های گزارش و به روز رسانی فایل ها و دایرکتوری ها مفید است.

نحوه عملکرد دستور Linux Tail Command و روش های مختلف استفاده از آن را یاد گرفته اید. ما ترکیبی از سینتکس ها و نمونه هایی را ارائه کرده ایم که در آن با سایر دستورات لینوکس برای اهداف مختلف کار می کند.

امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر استفاده از دستور دم لینوکس برای مدیریت فایل در سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس کمک کرده باشد. موفق باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای هلیکس گیم محفوظ می‌باشد.